MENU

piątek, 20 lipca 2018 00:00

Podniesienie świadomości zawodowej i edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży. Projekt socjalny realizowany przez pracowników socjalnych MOPS w Starogardzie Gdańskim.

Zawód pilota to wysokie loty, zarobki i prestiż, ale i ogromna odpowiedzialność. 
Bardzo dobre zdrowie i  bardzo dobre oceny mogą zagwarantować początek kariery zawodowej.

Korne k. Kościerzyny - to tutaj wystartowaliśmy z realizacją działań w ramach projektu socjalnego "AKADEMIA LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI". Podniesienie świadomości zawodowej i edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Nasi młodzi uczestnicy i ich rodzice wzięli udział w spotkaniu, które poprowadzili Bogumił Bierawski inicjator przedsięwzięcia  pod nazwą Kaszubskie Centrum Lotnicze oraz Lechosław Bierawski - pilot szybowcowy.
Na początek lekcja historii: W 1935 roku w miejscowości Gostomie powstała Pomorska Szkoła Szybowcowa LOPP. To tutaj podniebną przygodę zaczynało wielu polskich pilotów lotnictwa wojskowego i cywilnego. W 1950 roku szkołę zlikwidowano, ale zapoczątkowane w niej lotnicze tradycje znalazły swoje miejsce właśnie w oddalonym od Gostomia o 5 km Kornem. Polowe lotnisko działało tutaj już w czasie II wojny światowej. W latach 90-tych było wykorzystywane przez lotnictwo sanitarne i agrolotnictwo, a od 2007 roku figuruje w ewidencji lądowisk cywilnych.
Ciekawostki: słowo, którego nie znaliśmy „laszowanie”: pierwsze samodzielne latanie, inaczej uroczyste pasowanie na pilota po pierwszym samodzielnym locie.
– Pilotami są tylko mężczyźni? -  z zainteresowaniem pytali nasi uczestnicy.
– O, nie! - zaoponował Pan Bogumił i dla przykładu przywołał postać Jadwigi Piłsudskiej (córki marszałka Józefa Piłsudskiego), która latała na szybowcami w brytyjskich Siłach Powietrznych.
– Jak zostać pilotem?
– Bardzo dobre oceny, bardzo dobre zdrowie i dyscyplina to podstawa - podkreślał Pan Bogumił.
Jeżeli marzymy o pracy w liniach lotniczych musimy posiadać licencję ATPL, czyli Licencję Pilota Transportu Liniowego, które umożliwi sterowanie statkami powietrznymi, na których pokładzie może być więcej niż 9 osób. W Polsce takie uprawnienia wydają Politechnika Rzeszowska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.
Aby móc ubiegać się o miejsce w tych szkołach należy zdawać rozszerzoną maturę z matematyki, fizyki i języka obcego. Ponadto naukę można podjąć w szkołach prywatnych i aeroklubach, co wiąże się z wysokimi kosztami sięgającymi nawet 200 000 zł, a samo szkolenie trwa kilka lat.

Jak zostać pilotem szybowcowym?
- należy uzyskać pozytywne wyniki badań lekarskich wzroku, słuchu i pracy serca,
- odbyć szkolenie w aeroklubie,
- pokryć koszty kursu (ok. kilka tysięcy złotych).

Gwóźdź programu: hangar a w nim szybowce, wiatrakowiec i samolot ultralekki (piękny !).
Pilot zapoznał nas z zasadami i mechaniką lotu. Co ciekawe, do dyskusji chętnie włączały się dziewczyny. Marta i Sara wiadomości z lekcji biologii, dotyczące lotu ptaka, zręcznie przekładały  na mechanikę lotu statków powietrznych. Brawo!!!

Na zakończenie każdy mógł chociaż trochę poczuć się jak pilot i usiąść za sterami - do szybowca ustawiła się długa kolejka. Bezpieczeństwo jest najważniejsze informował pilot szybowca - Pan Lechosław i prezentował spadochron. Ciężki, co mieliśmy możliwość sprawdzić na własnych plecach. Liczne opowieści dopełniały lotnicze fotografie i eksponaty związane z lotnictwem.

Koniec wrażeń, czas na relaks i regenerację sił - ogniskiem i smacznym poczęstunkiem zakończyliśmy naszą wizytę. Do Starogardu wracaliśmy uśmiechnięci i przekonani, że przyjemne z pożytecznym może połączyć ciekawa praca. Już podczas podróży swoje plany życiowe jasno sprecyzował Tomek - chłopiec  z entuzjazmem informował „Będę pilotem, będę latał ...”.

 

Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot Zawód pilot