We wtorek, 22 października, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się XIV Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy”. Wydarzenie zainaugurowało obchody Dni Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Organizowany od 2003 roku w Gdańsku Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy” skupia osoby niepełnosprawne i artystów seniorów z całego województwa pomorskiego. Jest największym świętem artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych na Pomorzu - udział w nim co roku bierze kilkuset uczestników: twórców, opiekunów i widzów. W XIV edycji wydarzenia, która odbyła się we wtorek, 22 października, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, udział wzięli artyści, którzy na co dzień uczą się i tworzą podczas zajęć w środowiskowych domach samopomocy i domach pomocy społecznej, na warsztatach terapii zajęciowej i w placówkach dla seniorów - w tym reprezentacja aszych domów oceniana w kategorii plastycznej oraz wokalnej - mówi Aleksandra Formela kierownik Środowiskowych Domów Samopomocy  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim.

 Dokonania artystów amatorów na żywo oglądało kilkuosobowe profesjonalne jury, w skład którego weszli artyści: rzeźbiarka i malarka Mariola Sarbiewska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, muzyk i kompozytor Jarosław „Pastyl” Turbiarz (Golden Life), aktorka Katarzyna Michalska oraz Bożena Rybicka-Grzywaczewska - prezes Gdańskiej Fundacji Dobroczynności (przewodnicząca jury).

 Prawdziwe show zaserwował publiczności dziewięcioosobowy zespół Blue MC z naszego Domu, który nie tylko profesjonalnie zarapował w piosence „Przybij pionę”, ale również przygotował stroje, układ taneczny - a nawet pokaz breakdance. Nowatorski , hiphopowy, autorski występ naszej grupy został niezwykle ciepło przyjęty. Na duże wyróżnienie zasługuje tekst autorstwa pracowników naszego Domu opiekunów grupy: pani Moniki Labon oraz pana Bartosza Stawowego, który z uwagi na to, że powstał w oparciu o doświadczenie stał, się jeszcze bardziej wiarygodny i poruszający serca i umysły widzów. W skład grupy weszli panowie:  Krzysztof Kropidłowski,  Krzysztof Pakieser, Frost Bartłomiej, Marcin Michnowski, Bartosz Stawowy  oraz panie Aleksandra Szmaglińska, Hanna Birna, Alicja Treder oraz Monika Labon  – podsumowuje z dumą  Aleksandra Formela.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac plastycznych w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6), którą można oglądać od środy do poniedziałku, 23-28 października, 2019 r. Wstęp wolny.

Wśród wyeksponowanych prac można również odszukać prace autorstwa uczestników ŚDS MOPS w Starogardzie Gdańskim tj. Anny Dawid, Pauliny Kortas,Andrzeja Reksina, Anny Borys, Jakuba Wolnik ,Artura Mikoajczyk, Joanny  Dąbrowskiej, Damian Mysiorskiego. Gorąco polecamy - dodaje pani Aleksandra Formela.

 

Zdjęcia: Joanna Karapuda, Załęska Magdalena

Mała wystawa obrazów na sztalugach.

Cztery osoby uśmiechające się do zdjęcia

Zdjęcie grupowe uczestników ŚDS MOPS w Starogardzie Gdańskim. Ubrani w niebieskie koszulki z czapkami na głowach stoją do zdjęcia.

Podopieczni ŚDS na scenie w trakcie występu.

Grupowe zdjęcie na scenie z panią kierownik ŚDS MOPS w Starogardzie Gdańskim Aleksandrą Formela oraz dyrektor Urszulą Ossowską

Dwójka kobiet wraz z podopiecznym ŚDS pozuje między galerią obrazów rozstawionych na sztalugach

Podopieczni wraz z terapeutami podczas występu na scenie. Na pierwszym planie podopieczny tańczący breakdance.

Uczestnicy wydarzenia stojący na scenie podczas odbierania medali oraz dyplomów

Ujęci z auli gdzie odbywało się wydarzenie, na scenie uczestnicy oraz drygent. Widzowie na auli klaszcą.