Logo Funduszy Europejskich, Flaga Polski, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Unia Europejska

Dofinansowanie projektu z UE: 1 974 534,04 zł

 

24 listopada br. odbyła się druga edycja konferencji pod nazwą „PRZYS-ta-NEK RODZINA 2”, którą zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim w ramach projektu „Stacja Starogard Gdański - społeczne usługi wsparcia rodziny”, realizowanego przez Chorągiew Gdańską ZHP oraz Gminę Miejską Starogard Gdański

Osoby, które są zainteresowane zapoznaniem się z wystąpieniami prelegentów, mogą przysłać taką informację na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pani Anna Drężek – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - uzasadniła organizację konferencji: „W obecnych realiach przed osobami realizującymi działania na rzecz wsparcia rodziny stoją coraz trudniejsze wyzwania, zarówno te związane ze zmieniającymi się okolicznościami, na które nikt z nas bezpośrednio nie ma wpływu, jak również, a może przede wszystkim te związane z nastawieniem osób, które takiego wsparcia potrzebują. Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak trudne jest udzielanie wsparcia, a jeszcze trudniejsze motywowanie do zmiany. Dlatego tak istotnym działaniem jest korzystanie z doświadczenia osób, które nie tylko są wybitnymi specjalistami, ale również w przystępny sposób podzielą się z nami swoją wiedzą”.

Podczas tegorocznej konferencji wysłuchaliśmy 5 prelegentów: Pani Iwony Lewandowskiej - wieloletniego pedagoga oraz terapeuty środowiskowego, która opowiedziała, jak ułatwić nastolatkowi start w dorosłość. Następną prelekcję wygłosiła Pani Krystyna Dudzis, psychoterapeutka systemowa, położna, pedagog, specjalistka do spraw rodziny, która przedstawiła deficyty w relacjach i ich konsekwencje w dorosłości. Ostatnie wystąpienie w pierwszej części konferencji miała Pani Kamila Olga Stępień-Rejszel, psycholog, pedagog i wykładowca akademicki, a jej wystąpienie dotyczyło motywowania i wspierania młodych ludzi.

Kolejne prelekcje wygłosiło dwoje wykładowców z Uniwersytetu Gdańskiego: Pani prof. Beata Pastwa – Wojciechowska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,  kierownik Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej, autorka licznych prac naukowych, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pani Profesor przedstawiła nam informacje o wzorcach rodzinnych, które wpływają na zachowanie następnych pokoleń. Ostatni wykład na naszej konferencji wygłosił doktor Marcin Szulc, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel akademicki i psycholog w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej, który uświadomił nam, że zmęczenie rodziców i opiekunów może być czymś więcej niż zwykłym pogorszeniem nastroju i kondycji.

- Bardzo często nasze wydarzenia organizujemy w partnerstwie, tak było i tym razem – mówi Dyrektor MOPS – bardzo dziękuję za współpracę Komendzie Hufca ZHP w Starogardzie Gdańskim, która zawsze służy wsparciem, a szczególnie druhowi Michałowi Hincowi, który był konferansjerem na naszej konferencji oraz Panu Mariuszowi Szwochowi (Studio MARIO – Profesjonalne usługi FOTO-VIDEO, znajdujące się w Starogardzie Gdańskim, al. Niepodległości 4, box 69) za w pomoc przy realizacji nagrania.

- Jestem uczestniczką Projektu „Stacja..” – mówi Pani Ania, która brała udział w konferencji -nie miałam okazji uczestniczyć w poprzedniej edycji, jednak jestem pod dużym wrażeniem dzisiejszych wystąpień. Poruszane zagadnienia były bardzo interesujące, z jednej strony motywują do wytężenia wysiłków w celu jeszcze lepszych relacji z dziećmi, z drugiej strony dają dużo do myślenia na temat schematów oraz zakorzenionych zwyczajów. Prelegenci oraz ich wystąpienia były różnorodne, każde z nich było bardzo interesujące, a poziom prelekcji bardzo wysoki.

W naszej konferencji uczestniczyło wielu pedagogów, specjalistów, rodziców oraz zaproszonych gości, którym bardzo dziękujemy za obecność.

- Dziękuję za zabranie głosu – mówi Dyrektor MOPS – Pani Ewie Szczypior, która jest Wojewódzkim Koordynatorem Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Pani Ewa poinformowała nas o aktualnych oraz planowanych zmianach dotyczących przepisów prawa, m.in. o projekcie ustawy zmieniającej ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie na ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej, co będzie miało wpływ na zmianę działania np. grup roboczych; jak również o nowelizacji ustawy o Niebieskiej Karcie. Pani Ewa mówiła również o potrzebie poprawy współpracy interdyscyplinarnej, co możliwe jest np. poprzez zawarcie koalicji na danym obszarze przez lokalnych decydentów, którzy będą chcieli pochylić się nad zjawiskiem przemocy, biorąc pod uwagę wnioski i propozycje specjalistów.

- Dziękuję także – kontynuuje Pani Anna Drężek – Panu insp. Bogusławowi Ziembie, Komendantowi Powiatowemu Policji w Starogardzie Gd., który podczas swojej wypowiedzi, przedstawiając informację na temat działań i interwencji podejmowanych przez starogardzkich policjantów, podkreślił konieczność interdyscyplinarnych działań wszystkich podmiotów, m.in. OPS, PCPR, służby zdrowia, oświaty, NGO i policji.

Organizując konferencję postanowiliśmy zrobić ukłon w stronę osób, które z różnych względów nie mogły uczestniczyć w naszym spotkaniu. Osoby, które są zainteresowane zapoznaniem się z wystąpieniami prelegentów, mogą przysłać taką informację na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i po 10 grudnia br. otrzymają link do nagrania z konferencji. Link będzie aktywny do dnia 03.01.2023 roku.

 

Niżej galeria zdjęć:

Dwie uśmiechnięte kobiety stoją przy drewnianym stole na, którym leżą dokumeny oraz teczki promocyjne z identyfikatorami

Białe teczki promocyjne leżące na drewnianym stole, z logiem Projektu Stacja Starogard oraz identyfikatory na konferencję.

Trzy uśmiechnięte kobiety stojące obok siebie. Dwie trzymają szklankę z kawą. W tle makramy na oknach oraz drewniane stoły.

Ludzie siedzący na sali podczas konferencji Stacja Starogard.

Dyrektor Ośrodka stojący przed mównicą, przemawia do zgromadzonych ludzi na konferencji.

Kobieta z pomarańczowym szalem na szyji przemawia przy mównicy. Przy oknie stoi mężczyzna, prowadzący ubrany na czarno, w ręku trzyma podkładkę i spogląda na zegarek

Uśmiechnięta kobieta stoi na sali w szarej, długiej za kolana bluzie. W tle rollup MOPS

Mężczyzna w stroju policjanta przemawia na mównicy w tle rollup Ośrodka.Prelegentka ubrana w pomarańczową marynarkę garniturową i białą bluzę przemawia do bezprzewodowego mikrofonu, w tle prezentacja i logo MOPS

Prelegentka, kobieta stojąca przy mównicy spogląda w stronę ekranu projekcyjnego gdzie wyświetlana jest prezetnacja.

Prelegent, mężczyzna z wąsem w okularach z ciemnymi oprawkami przemawia do zgromadzonych osób. Za nim wyświetla się prezentacja. Na sali siedzą słuchacze.