Grafika przedstawia trzy loga - Logo Miasta Starogardu Gdańskiego, Wolontariatu Opiekuńczego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pracownicy socjalni MOPS w Starogardzie Gdańskim z powodzeniem realizują działania projektowe "Senior z pasją". Podczas jednego ze spotkań, a dokładniej 4 września br. podczas warsztatów ceramicznych w Grodzisku Owidz miałam możliwość przedstawić ofertę LWO Seniorom, którzy mają pasję. Na ich zainteresowanie nie trzeba było czekać. Seniorzy w trybie natychmiastowym zgłosili swoją gotowość wolontariacką i już 17 września odbyło się międzypokoleniowe spotkanie informacyjne LWO. Aleksandra Formela i ja z radością przyjęłyśmy pisemne deklaracje nowych Wolontariuszy. Tego dnia Naszym gościem honorowym była Pani Jadwiga, która żartobliwie mówiła o sobie "jestem prawie wiekowa". Pani Jadwiga ma 92 lata i ogromną chęć aktywności wśród ludzi i dla ludzi. Brawo Pani Jadwigo :):). Pani i Paniom Reginie, Jadwidze, Teresie, Agnieszce i ... Jadwidze serdecznie DZIĘKUJEMY!

Ilona Walendziak i Aleksandra Formela

Sporządziła: Ilona Walendziak

Na zdjęciu uśmiechnięte dwie kobiety - Pani Janina oraz Janina Walendzik

Wolontariuszka Pani Jadwiga stoi ubrana w Kapelusz na sobie ma marynarkę i spódnicę

Grafika przedstawia, Herb Starogardu Gdańskiego, Logo Wolontariatu Opiekuńczego, Logo Miejskiego Ośrodka Pomocy SpołecznejWolontariusze LWO w dniu 30 sierpnia br. wraz ze swoimi podopiecznymi odwiedzili nas na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy, przy ul. Pelplińskiej 3. Spotkanie pod chmurką było świetną okazją, by wyjść z domu, wspólnie spędzić czas, w piknikowej atmosferze wymienić się doświadczeniami i poznać na wzajem. "Dobrze wiedzieć i zobaczyć, że wspaniałych Wolontariuszek jest więcej" - mówiła Pani Renata i nie kryła zadowolenia z wolontariackich wizyt Pani Zosi w jej domu. Za pomyślność wolontariatu mocno trzyma kciuki Pani Teresa, która zawsze może liczyć na pomoc swojej córki, ale wygadać się lubi do Wolontariuszki Marzeny. Tym oraz innym opiniom pozostałych gości przysłuchiwała się Pani Dyrektor Urszula Ossowska, która docenia zaangażowanie Wolontariuszy i oczekuje na kolejnych. Obecni podczas spotkania pracownicy socjalni, szczególnie przedstawicielki Zespołu Pracy Socjalnej do Spraw Usług Opiekuńczych i Wsparcia Instytucjonalnego liczą, że ich codzienna praca z zakresu pomocy i aktywizacji seniorów będzie wspierana przez Lokalny Wolontariat Opiekuńczy. Nie ma żadnych wątpliwości, że razem możemy pomagać więcej i lepiej, dlatego DZIĘKUJEMY starogardzkim Wolontariuszom LWO i tradycyjnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pomaganiem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim.

Pozdrawiamy tych, którzy nie mogli się z nami spotkać. Pozdrawiamy koordynatora
LWO - Paulinę Delińską, która czasowo będzie nieobecna, ale godnie reprezentowana przez Aleksandrę Formela i Ilonę Walendziak :)

Sporządziła: Ilona Walendziak

Dwie kobiety siedzące na ławce w tle trawa, ławka oraz choinka

Trzy osoby na fotografii siedzące przy drewnianym stole.

Dwie uczestniczki spotkania siedzące na ławce. w tle trawa oraz choinka.

Grupa uczestników spotkania siedząca razem przy drewnianym stoliku oczekująca jedzenia z grilla. Na stole przygotowane talerzyki, szcztućce oraz napoje. W tle widać również drukie miejsce do wspólnego przebywania.

Uczestnicy spotkania dyskutują ze sobą. W tle pracownik socjalny, który pilnuje grill'a.

Grafika przedstawia trzy loga - Logo Miasta Starogardu Gdańskiego, Wolontariatu Opiekuńczego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dnia 23 marca 2018 roku w Hospicjum im ks. Dutkiewicza w Gdańsku odbyło się spotkanie aktywnych koordynatorów Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego, to znaczy wolontariatu, który powstaje w społecznościach lokalnych na rzecz osób starszych i niesamodzielnych. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań.
Na zaproszenie odpowiedziało ponad 12 koordynatorów z różnych stron Polski. Większość, wyszkolonych w ramach projektu koordynatorów skupiła swoich wolontariuszy na oddziałach szpitalnych i w ośrodkach hospicyjnych, gdzie przebywają z osobami przewlekle chorymi oraz nieuleczalnie chorymi.

Wolontariat przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społeczne w Starogardzie Gdańskim skupił swoje działania na wolontariacie domowym dla seniorów. Taka forma wsparcia cieszy się akceptacją i zainteresowaniem zarówno wśród naszych podopiecznych jak i wśród wolontariuszy. Chętnych do pomagania wciąż przybywa.

Nasza starogardzka inicjatywa, została wyróżniona przez Annę Janowicz oraz Barbarę Szynaka osoby nadzorujące projekt Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i omówienia problemów, z którymi borykają się koordynatorzy, a także zgłoszenia potrzeby organizowania kolejnych szkoleń. Zakończone warsztatami psychologicznymi pt. „Walki ze stresem” dodało nowej energii.

A w Starogardzie Gdańskim kolejne szkolenie dla nowych wolontariuszy odbędzie się po świętach Wielkanocnych, zapraszam - Paulina Delińska, koordynator LWO

Grafika przedstawia, Herb Starogardu Gdańskiego, Logo Wolontariatu Opiekuńczego, Logo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W dniu 29 stycznia Paulina Delińska i Ilona Walendziak gościły w Ognisku Pracy Pozaszkolnej.
Okazuje się, że Ognisko nie tylko działa na rzecz rozwoju i aktywności młodego człowieka, ale i wspiera inicjatywę senioralną. To właśnie tutaj, w Starogardzie Gdańskim przy ul. Sikorskiego 26, swój dobry adres ma Stowarzyszenie Aktywnych Seniorów „AS”. Jednym z celów Stowarzyszenia jest propagowanie  idei wolontariatu. Stąd duża życzliwość dla Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego oraz potrzeb Naszych podopiecznych.

Pani Danucie Kozikowskiej dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim Paniom obecnym podczas spotkania dziękujemy za uwagę i zapraszamy do grona Wolontariuszy. Wasza społeczna aktywność, pogodny uśmiech i doświadczenie związane z pomaganiem drugiemu człowiekowi znajdą miejsce również w LWO.

Osoba do kontaktu:
Paulina Delińska – koordynator LWO,
nr tel. 798 321 607

Sporządziła: Ilona Walendziak

Niżej galeria ze spotkania:

Uczestnicy spotkania wspólnie siedzacy przey stole.

Uczestnicy spotkania wspólnie siedzacy przey stole nr 2

Uczestnicy spotkania wspólnie siedzacy przey stole nr 3

Grafika przedstawia trzy loga - Logo Miasta Starogardu Gdańskiego, Wolontariatu Opiekuńczego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.W odpowiedzi na zaproszenie, Przewodniczącego Rady Seniorów Pana Bogdana Adam, Paulina Delińska – koordynator Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego oraz Aleksandra Formela i Ilona Walendziak – pracownicy MOPS w Starogardzie Gdańskim w dniu 19 grudnia br. odwiedziły Urząd Miasta. Posiedzenie Rady Seniorów z udziałem Pani Bożeny Bielińskiej Pełnomocnika Prezydenta do spraw Osób Niepełnosprawnych sprzyjało prezentacji LWO. Paulina Delińska przedstawiła:

  • genezę działań wolontariackich w MOPS,
  • swoją rolę w procesie realizacji zadań LWO,
  • prawa i obowiązki wolontariusza,
  • zakres wsparcia merytorycznego MOPS dla wolontariuszy,
  • sylwetki wolontariuszy, którzy już zaczęli swoją przygodę pomagania.

Aleksandra Formela i Ilona Walendziak odnosiły się do kwestii wolontariatu z perspektywy codziennej pracy i kontaktu z osobami wymagającymi wsparcia również tego, poza systemem pomocy społecznej.

Spotkanie sprzyjało otwartej dyskusji i wymianie doświadczeń. Radzie Seniorów bliska jest idea aktywizacji i integracji społeczności lokalnej stąd zrozumienie i jednogłośna deklaracja propagowania inicjatywy LWO w środowisku.

Wspólnie spędzony czas zakończyły świąteczne życzenia oraz ciepłe słowa Sekretarz Rady Seniorów Pani Danuty Kozikowskiej zapraszające do kolejnych spotkań. A każde spotkanie to szansa na pozyskanie Wolontariusza.


Sporządziła Ilona Walendziak

Grafika przedstawia trzy loga - Logo Miasta Starogardu Gdańskiego, Wolontariatu Opiekuńczego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W dniu 15 grudnia br. odbyło się pierwsze spotkanie podsumowujące działania wolontariuszy Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego MOPS w Starogardzie Gdańskim. Stroikowa atmosfera Środowiskowego Domu Samopomocy sprzyjała rozmowom i refleksjom. Wolontariusze w otoczeniu świątecznych ozdób wykonanych przez uczestników ŚDS dzielili się wrażeniami z wizyt u swoich podopiecznych. Opowiadali o wspólnych rozmowach, posiłkach, emocjach, które dzielą podczas seansów filmowych, pracach domowych i „ciepłych kapciach”, które czekają na jedną z wolontariuszek. Czekają i zaświadczają o potrzebie działań wolontariackich, akceptacji wolontariuszy w środowisku osób wymagających wsparcia. A do działań, tego samego dnia, włączyły się dwie energiczne studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie podpisały porozumienia LWO, zadeklarowały swój czas, umiejętności i optymizm. Halinkę i Annę WITAMY w gronie wolontariuszy i DZIĘKUJEMY wszystkim naszym wolontariuszom w imieniu własnym i osób, którym pomagacie przezwyciężać samotność.

Zespół Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego:
Paulina Delińska
Aleksandra Formela
Ilona Walendziak


Sporządziła: Ilona Walendziak

Zdjęcie przedstawia pięć kobiet w tym panią Dyrektor MOPS Starogard Gdański siedzących przy stole.

Uczestnicy spotkania podczas podsumowujacej rozmowy o wolontariacie

Logo Wolontariat.

Dzień 6 grudnia, to dzień wyczekiwany przez dużych i małych. To w tym dniu Mikołaj spełnia nasze życzenia. Dlatego właśnie 6 grudnia 2017 r. koordynator Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego Paulina Delińska odwiedziła słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, by spełnić życzenie swoje i nie tylko... Paulinie towarzyszyły Aleksandra Formela - kierownik Placówki Specjalistycznej od lat związana z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim, zaangażowana w pracę z osobami niepełnosprawnymi oraz specjalista pracy socjalnej Ilona Walendziak, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który  codziennie w środowisku lokalnym spotyka ludzi samych i samotnych, ludzi którzy z niecierpliwością, ale i w milczeniu oczekują drugiego człowieka. Zespół Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego bez wahania zwrócił się do Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z informacją o „Sztuce Pomagania” oraz prośbą, życzeniem o wspólną pracę na rzecz osób samotnych, chorych, oczekujących towarzystwa, rozmowy, wspólnego spaceru… Wizyta pracowników MOPS zbiegła się z wyborami do samorządu studenckiego - była więc okazją, by bliżej poznać sylwetki przynajmniej niektórych uczestników spotkania. Są to ludzie bogaci w doświadczenie, ludzie, którzy swoja aktywnością „dodają życia do lat”, otwarci na społeczne inicjatywy. Dziękujemy im za uwagę i zapraszamy do  wspólnego grona - mówi Paulina Delińska.
Pierwsi Wolontariusze są z LWO MOPS od października br., kiedy to odbyło się spotkanie informacyjne i organizacyjne w siedzibie tutejszego ośrodka pomocy społecznej. Wolontariuszy powitała  Urszula Ossowska – dyrektor Ośrodka. Koordynator, członkowie zespołu wspierającego i radca prawny zapoznali gości z ideą wolontariatu, obowiązkami i uprawnieniami wynikającymi z tego wyjątkowego pomagania.
Do domów podopiecznych Wolontariusze wyruszyli w listopadzie. Byli pełni optymizmu i gotowi do pomagania. Ich postawa nie zmieniła się po pierwszych wizytach, pozostają w stałym kontakcie z koordynatorem, podczas rozmów cieszą się z podjętej decyzji a podopieczni z ich obecności. Z ich zaangażowania i dobrej woli cieszą się pracownicy MOPS a hasłem CZEKAMY na Was ! zapraszają Wszystkie osoby zainteresowane Wolontariatem.


Osoba do kontaktu
Paulina Delińska- Koordynator LWO, nr tel. 798 321 607


Sporządziła: Ilona Walendziak

Niżej Galeria zdjęć z sali konferencyjnej w Miejskim Ośrodku pomocy społecznej przedstawiająca uczestników spotkania.

Ujęcie ukazuje piątkę uczestniczek na stali konferencyjnej gdzie w tle widać otwarte drzwi oraz prezentacje puszczaną z projektora.

Wszyscy uczestnicy spotkania, w tle leci prezentacja.

Uczestnicy w tym również pani Dyrektor Ośrodka (MOPS) podczas pusczania prezemtacji

Uczestnicy spotkania w tym pani Dyrektor MOPS w Starogardzie Gdańskim.