Podniesienie świadomości zawodowej i edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży. Projekt socjalny realizowany przez pracowników socjalnych MOPS w Starogardzie Gdańskim.
Zawód fryzjera i kosmetyczki to wysokie zarobki i pewna praca.
W dniu 3 lipca br. o godz. 13.00 odbyło się trzecie z zaplanowanych działań w ramach projektu socjalnego „AKADEMIA LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”. Podniesienie świadomości zawodowej i edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Dzieci i ich rodzice spotkali się w salonie fryzjerskim i kosmetycznym – Studio Fryzur Paulina Gawlik, ul. Basztowa 11 w Starogardzie Gdańskim. Właścicielki zakładu przedstawiły teoretyczną i praktyczną stronę swojej pracy. W czasie naszej wizyty były obsługiwane klientki. Pani Paulina Gawlik jako pierwsza przedstawiła swoją historię zawodową, począwszy od wyboru szkoły do założenia własnej działalności gospodarczej.
Pojawiały się pytania ze strony uczestników:
– Co jest najważniejsze w zawodzie fryzjera ? - pytały dzieci.
– Najważniejsza jest wytrwałość w dążeniu do celu oraz właściwy wybór zawodu, ponieważ trzeba lubić to co się robi w życiu.
Uczestniczki projektu były bardzo zainteresowane koloryzacją włosów, właściwym doborem farb, wykonaniem w warunkach domowych pasemek.
– Koloryzacja zależy m. in. od naturalnego koloru włosów i od doboru odpowiedniej farby – wyjaśniały dalej specjalistki. Pani fryzjerka chętnie wykonywała pokaz nakładania pasemek. Modelka była jedna z uczestniczek projektu.
Dzieci wykazywały zainteresowanie wykonywaną pracą w salonie.
W salonie fryzjerskim pracuje także kosmetyczka, która opowiedziała o początkach zakładania swojej działalności gospodarczej, prowadzonej już 12 lat. W dniu prezentacji były obecne wierne klientki, które korzystają z usług od początku założenia zakładu. Najważniejsze jest zaangażowanie, dokładność, sumienność w wykonywaną pracę, a także „ wkładanie serca w to co się robi”, aby klient był zadowolony i wrócił ponownie do salonu.
Znów pojawiły się pytania, np. jak otworzyć swoją działalność gospodarczą.
- Pani kosmetyczka wyjaśniła, że swój zakład pracy założyła przy wsparciu z Powiatowego Urzędu Pracy, nie miała własnych środków. Ważne jest aby wytrwale dążyć do celu i się nie zniechęcać oraz inwestować zarobione środki w zakup sprzętu oraz w zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych.
Na koniec życzyła wszystkim uczestnikom sukcesów w wyborze drogi zawodowej.
Jedno z dzieci wyraziło chęć kształcenia się w tym kierunku. Uczestnicy na własną prośbę otrzymali numery kontaktowe do salonu w bo chcą umówić się na usługę kosmetyczno-fryzjerską w tym profesjonalnym i przyjaznym miejscu.